top of page
patroni_EKO_fb1 part1.png
patroni_EKO_fb1 part2.png

Beneficjenci:


Projektem objęci będą uczniowie klas 1–3 wrocławskich publicznych szkół podstawowych
 

Opis projektu:

Celem projektu jest prowadzenie działań edukacyjnych w tematyce prawidłowego gospodarowania i selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz propagowanie recyklingu, jako możliwości pozyskiwania różnorodnych materiałów do tworzenia ciekawych, barwnych i niezwykłych form, w konsekwencji podnoszące dbałość o środowisko naturalne.

Uczniowie klas I-III mają za zadanie przygotować Eko-Marzannę. W tradycyjnej formie Marzanny powstają symbolizując zimę i - aby je pożegnać i żeby tradycji stało się zadość – powinny zostać spalone lub wrzucone do wody. Jednak by nie zatruwać środowiska i nie śmiecić, można stworzyć Eko-Marzannę. Każda szkoła przygotuje prace z materiałów do recyklingu, a następnie zamiast tradycyjnego „topienia”, uczniowie z poszczególnych grup przemaszerują do miejsc zbiórki, gdzie nastąpi rozłożenie kukieł i posegregowanie materiałów, z których zostały stworzone prace. 
Szkoły będą miały wyznaczone miejsca zbiórek na terenach przyległych do placówek (ze względu na ograniczenia covidowe). Na miejscach zbiórki podstawione będą kontenery lub worki do segregacji. By zachować reżim sanitarny, poszczególne oddziały będą działały w różnych godzinach, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Interdyscyplinarny charakter projektu bazuje na - w głównej mierze - edukacji ekologicznej,  wiedzy o kulturze z wykorzystaniem elementów tradycji oraz potrzebną dzieciom integrację.


Cel i regulamin międzyszkolnego konkursu
„EKO-MARZANNA”

 

Celem konkursu jest:

  1. Prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu prawidłowego gospodarowania i selektywnego zbierania odpadów komunalnych w atrakcyjnej formie poprzez konkurs.

  2. Propagowanie recyklingu jako możliwości pozyskiwania różnorodnych materiałów do tworzenia ciekawych, barwnych i niezwykłych form przestrzennych.

  3. Rozpowszechnianie wiedzy odnośnie pozyskiwania surowców wtórnych i późniejszego ich wykorzystania.

  4. Uświadamianie dzieciom od najmłodszych lat, że niektóre odpady można ponownie wykorzystywać i robić z nich nowe rzeczy. 

  5. Kreowanie wyobraźni dzieci i młodzieży w odniesieniu do wykorzystania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (gazety, butelki, puszki etc.) 

  6. Promowanie pracy zespołowej i działań w grupie.

  7. Integracja i budowanie relacji społecznych poprzez przebywanie dzieci w większej zbiorowości (z zachowaniem norm i obostrzeń sanitarnych). 

  8. Zwrócenie na akcent tradycji kulturowej jakim jest tradycja „topienia marzanny”.

 

Regulamin konkursu:

  1. W konkursie biorą udział placówki szkolne uczestniczące w projekcie, które wykonują marzannę z odpadów nadających się do recyklingu (przedmiotów, których się pozbywamy, bo są nam niepotrzebne. Prace nie mogą być wykonane z przedmiotów zakupionych na ten cel).

  2. Prace będą oceniane w jednej kategorii wiekowej: szkoła podstawowa oraz dwóch kategoriach: ilościowej i jakościowej.  Każda placówka szkolna ubiegać się będzie tytuł najaktywniejszej (kategoria ilościowa; oceniona po ilości nadesłanych prac) oraz najpiękniejszej (kategoria jakościowa; każda placówka wskazuje jedną konkursową Marzannę) Oceniane będą tylko prace indywidualne, przesłane przez szkołę. Przesłane do oceny ilości i jakości muszą zostać wszystkie nadesłane przez dzieci zdjęcia prac.

  3. W konkursie biorą udział tylko prace przestrzenne. Nie jest konieczne umieszczanie marzanny na kiju, ale ma być tak wykonana, aby praca sama stała bez konieczności podpierania jej. Prace mają być wykonane głównie z odpadów nadających się do recyklingu tzw. surowców wtórnych. 

  4. Do każdej pracy należy dołączyć wizytówkę zawierającą nazwę placówki oraz oznaczenie klasy.

  5. W Konkursie mogą brać udział wyłącznie prace, które wcześniej nie brały udziału w innych konkursach, bądź zostały wcześniej nagradzane.

  6. Każda placówka otrzyma od organizatorów dyplom- podziękowanie, za udział w konkursie.

  7. Organizatorzy przewidują dla zwycięzców Konkursu, którzy zajęli odpowiednio I, II oraz III miejsce dyplomy i nagrody. Najlepsze prace osiedlowe będą zaprezentowane w fotorelacji w przestrzeni miejskiej. Szkoła, która zwycięży w kategorii ilościowej otrzyma w nagrodę warsztaty ekologiczne współorganizowane z Partnerami projektu.

  8. Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można oglądać podczas wystawy pokonkursowej zorganizowanej na profilach Organizatorów (strona www.integrarte.pl), Partnerów Projektu oraz Rad Osiedli.

  9. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do różnych form publikacji nadesłanych prac.

  10. Udział w konkursie jest równoznaczny z przyjęciem warunków regulaminu oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu, (ewentualnie wizerunku laureatów konkursu dla potrzeb promocyjnych). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie konkursu.


Spodziewane efekty:


Działania przygotowujące finalne „topienie marzanny” wzbogacą wiedzę dzieci o elementy kulturowe, a przede wszystkim wniosą istotne zmiany w zakresie postawy pro eko. Wydarzenie pozostające formą zabawy, przygody z elementami rywalizacji utrwali w młodych ludziach przekonania o konieczności właściwego gospodarowania odpadami 
i współodpowiedzialności za los planety

 

Czas projektu:
ETAP I - budowanie Marzanny w oddziałach klasowych 20.03-16.04.2021
ETAP II – Ocena prac 16-26.04.2021
ETAP III – ogłoszenie wyników konkursu – do ustalenia
ETAP IV – wystawa zdjęć ilustrujących zwycięskie Marzanny w przestrzeni miejskiej – do ustalenia


Przebieg:


Program zakłada cykl spotkań odbywających się w tygodniu następującym po Pierwszym Dniu Wiosny. Na teren szkoły biorących udział w projekcie, podstawione zostaną pojemniki do segregacji odpadów. W każdym z tych miejsc obecni będą wolontariusze organizatorów i radni osiedlowi współpracujący z podmiotem odpowiedzialnym. Dzieci z poszczególnych placówek z gotowymi Marzannami (wykonanymi wcześniej w klasach, podczas zajęć lekcyjnych – na podstawie wytycznych przedstawionych w projekcie), spotkają się na boiskach, terenach szkolnych o wyznaczonej godzinie. Spotkanie rozpocznie krótka lekcja o istocie segregacji. Kolejną częścią będzie konkurs na najpiękniejszą kukłę i sesja fotograficzna zwycięskiej klasy i jej dzieła. W ostatniej fazie Marzanny zostaną rozłożone na czynniki pierwsze, a jej elementy trafią do odpowiednich pojemników lub worków lub odbierze je szop. 

 

Każdy uczestnik spotkania otrzyma pamiątkową, unikatową przypinkę, przygotowaną na tą okoliczność – noszącą logo sponsora, organizatorów oraz dedykowaną grafikę. 

 

Cały materiał dokumentujący wydarzenie zostanie zebrany w fotoreportaż, a zdjęcia zwycięskich Marzann wydrukowane na dużym formacie znajdą się w przestrzeni miejskiej 
w formie wystawy (lokalizacja np. standy Rynek).

 

Projekt promowany będzie jako wydarzenie w mediach społecznościowych jednostek współpracujących oraz placówek przystępujących do działania. Stosowne informacje znajdą na stronach www wszystkich partnerów projektu oraz będą dystrybuowane za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus. O wydarzeniu zostaną poinformowane media.

 

Partnerzy projektu

  • Fundacja IntegrArte – podmiot odpowiedzialny

  • EKO SYSTEM – podmiot współpracujący

  • Chemeko - System Sp. z o.o., WPO ALBA S.A.oraz ENERIS Ekologiczne Centrum Utylizacji sp. z o.o. – partnerzy wspierający

  • Departament Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia – opiekun metodyczny

  • Stowarzyszenie Osiedla dla Wrocławia – podmiot współpracujący

  • Rady Osiedla – podmioty wspierające

 


 

ppn3.png

© 2021 by Zbyllu - IntegrArte

bottom of page